Practica Parlamentara Internationala la Bundestag-ul German 2018

Programul de Practica Parlamentara Internationala la Bundestag-ul German care se desfăşoară în colaborare cu Universitatea Liberă din Berlin, cu Universitatea Humboldt din Berlin şi cu Universitatea Tehnică din Berlin, începe la 01 martie 2019 şi durează până la 31 iulie 2019.

Stagiul de practică – în cadrul bursei – în Bundestag-ul german oferă prilejul de a cunoaşte sistemul de guvernare parlamentar din Germania, dar şi posibilitatea de a studia la o universitate germană şi de a acumula impresii noi.

Pe site-ul Bundestag-ului german https://www.bundestag.de/europa_internationales/ips/rumaenien/245048 pot fi accesate formularele pentru depunerea candidaturii, precum şi informaţii privind IPS.

Dosarele de aplicaţie vor fi depus electronic până cel târziu la 30 iunie 2018 la Ambasada Germaniei la Bucureşti: info@bukarest.diplo.de

Conditii:
– cetãtenia românã
– studii universitare încheiate;
– cunostiinþe foarte bune ale limbii germane;
– cunostiinte ale politicii, societãtii si istoriei germane;
– sub 30 ani la începerea stagiului de bursã.